Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s partnermi otvárajú v roku 2025 už osemnásty samostatný ročník cyklu seminárov.
AKE je ekonomický vzdelávací program Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI), ktorý ako jediný svojho druhu na Slovensku pozostáva zo samostatných ročných cyklov raz mesačne na seba nadväzujúcich seminárov o ekonomickom myslení a jeho využití v praxi.
KI vytvára týmto programom tradíciu ročných cyklov pravidelných seminárov o ekonómii pre záujemcov o ekonomické poznatky nad rámec štandardného vyučovacieho procesu na vysokých školách, na ktorých sa otvorene a intenzívne diskutuje o využití myšlienok ekonomických teoretikov blízkych klasickému liberalizmu pre prax na Slovensku.
AKE sa skladá z navzájom prepojených seminárov o nadčasových témach a zároveň aktuálnych myšlienkach liberálnych ekonómov (Adama Smitha, J. B. Saya, Davida Ricarda, Frédérica Bastiata, Ludwiga Misesa, Friedricha Hayeka, Miltona Friedmana, Jamesa Buchanana a ďalších), s uvádzaním ich fungovania v reálnom živote. Vzdelávací program AKE je tak zameraný na prepojenie ekonomickej teórie a hľadania odpovedí, využiteľných v súkromnom, profesijnom a spoločenskom živote človeka.
Po úspešnom zrealizovaní sedemnástich ročníkov otvára KI v spolupráci s partnermi osemnásty samostatný ročník tohto programu – AKE 2025. Vzdelávací kurz AKE je určený a otvorený pre všetkých záujemcov (bez rozdielu veku, či vzdelania), ktorí chcú hlbšie preniknúť do myšlienok významných predstaviteľov liberálneho ekonomického myslenia (platí to pre akýchkoľvek nových záujemcov, ako aj pre tých, ktorí absolvovali niektorý z predchádzajúcich ročníkov AKE). Semináre počas celého ročníka budú určené pre skupinu prijatých záujemcov, ktorí splnia kritériá KI na základe nimi vyplnených formulárov a ktorí zaplatia účastnícky poplatok
AKE 2025 bude pozostávať z deviatich vzájomne previazaných mesačných ekonomických seminárov. Cyklus seminárov bude viesť koordinátor projektu, riaditeľ a ekonóm KI Peter GONDA. Na niektorých seminároch budú mať koreferáty pozvaní experti na dané témy, napríklad o téme peňazí analytik INESS a autor kníh Zlé peniaze a Ako na zlato Juraj KARPIŠ a o téme negatívnych externalít vydavateľ online denníkov o priemyselnej ekológii a analytik KI Radovan KAZDA.
Každý seminár sa uskutoční v učebni Vysokej školy manažmentu (VŠM) v Bratislave a začne prezentáciou koordinátora projektu (niekedy doplnenou koreferátom prizvaného hosťa a experta na danú tému, prípadne aj účastníka AKE) v kombinácii s hľadaním odpovedí na otázky.
Nasledovať bude koordinátorom riadená, ale otvorená, diskusia k prezentovanej téme. Podložená bude vopred poslanými podkladmi. Učebňa VŠM bude uspôsobená seminárom tak, aby jeho účastníci mohli na seba pružne reagovať a využívať flipchart, projektor a iné pomôcky k diskusiám.
Témy seminárov sú vybrané tak, že dopĺňajú vzdelávací proces ekonomických predmetov na vysokých školách na Slovensku a sú v súčasnosti nanajvýš aktuálne a v praxi využiteľné. V období trvania programu od februára do decembra 2025 sa predpokladajú nasledovné témy:
1. seminár (20. 2. 2025): oboznámenie účastníkov s harmonogramom kurzu a prezentácia a diskusia na tému
„Východiská a odkazy ekonómie liberálnych ekonomických škôl pre súčasnosť“
2. seminár (27. 3. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Ekonómia a etika a trh a morálka pre fungovanie slobodnej spoločnosti“
3. seminár (24. 4. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Ekonómia a právo pre fungovanie slobodnej spoločnosti“
4. seminár (29. 5. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Peniaze v historickom kontexte a dnes. Centrálne bankovníctvo a jeho alternatívy v podobe slobodného bankovníctva“
5. seminár (26. 6. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Konkurencia, regulácia a európska ekonomická integrácia“
6. seminár (25. 9. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Negatívne externality a možnosti ich riešení bez vládnych zásahov alebo s minimom vládnych zásahov“
7. seminár (30. 10. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Podstata a nezamýšľané dôsledky socializmu, sociálneho štátu a iných podôb a foriem kolektivizmu v praxi“
8. seminár (27. 11. 2025): prezentácia a diskusia na tému
„Možnosti riešenia sociálnych udalostí ľudí a problémov sociálneho štátu na báze osobnej zodpovednosti“
9. seminár (18. 12. 2025): záverečná diskusia, vyhodnotenie esejí, slávnostné ukončenie kurzu a odovzdávanie certifikátov absolventom kurzu AKE.
Na poslednom seminári bude slávnostné ukončenie AKE a odovzdávanie certifikátov úspešným absolventom AKE. Časový a vecný harmonogram bude poskytnutý účastníkom na prvom seminári AKE. Účastníci budú mať možnosť aktívne vstupovať do tém, navrhovať nové témy alebo navrhovať zmeny v plánovaných témach, ktoré budú pred začatím seminárov zverejnené.
Témy seminárov sú vybrané tak, že dopĺňajú vzdelávací proces ekonomických predmetov na vysokých školách na Slovensku a sú v súčasnosti nanajvýš aktuálne a v praxi využiteľné. V období trvania programu počas predošlého ročníka boli diskutované nasledovné témy:
1. seminár (29. 2. 2024): oboznámenie účastníkov s harmonogramom kurzu a prezentácia a diskusia na tému
„Podstata, základné princípy ekonómie a ekonomického myslenia a ich využitie v praxi“
2. seminár (27. 3. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Miesto klasickej ekonomickej školy a iných liberálnych ekonomických škôl v ekonomickej teórii a hospodárskej praxi“
3. seminár (25. 4. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Dedičstvo Adama Smitha pre súčasnosť“
4. seminár (30. 5. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Prínos Friedricha Augusta von Hayeka pre súčasné ekonomické myslenie a prax“
5. seminár (27. 6. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Prínos Miltona Friedmana a iných predstaviteľov liberálnych ekonomických škôl pre ekonomické myslenie a prax“
6. seminár (26. 9. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Význam vlastníctva a vlastníckeho práva v ekonomickej teórii a praxi. Príklady v podmienkach Slovenska“
7. seminár (30. 10. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Vláda, vládne zásahy do ekonomiky a ich ekonomické dôsledky v teórii a praxi. Príklady v podmienkach Slovenska“
8. seminár (28. 11. 2024): prezentácia a diskusia na tému
„Ekonomické problémy financovania činností, ktoré zabezpečujú vlády. Príklady v podmienkach Slovenska“
9. seminár (19. 12. 2024): záverečná diskusia, vyhodnotenie esejí, slávnostné ukončenie kurzu a odovzdávanie certifikátov absolventom kurzu AKE.
Semináre AKE 2025 sa budú konať od februára do decembra 2025 (okrem júla a augusta) v učebni VŠM v Bratislave, a to vo vopred určenom termíne v čase od 17.15 do 20.00 hod. Prvý seminár AKE je naplánovaný na 20. februára 2025.
Každý účastník kurzu AKE bude mať možnosť:
Ako sa možno prihlásiť?
Cyklus seminárov AKE je otvorený pre všetkých záujemcov, ktorí chcú hlbšie vniknúť do princípov ekonómie, do myšlienok predstaviteľov liberálnych ekonomických škôl a prípadne ich aj šíriť ostatným v spoločnosti.
Prihlásiť sa na AKE 2025 je potrebné prostredníctvom zaslania vyplnenej prihlášky najneskôr 9. februára 2025.
Počet účastníkov cyklu AKE však môže byť maximálne 60. V prípade vyššieho záujmu o účasť na cykle týchto seminárov si ich organizátor vyhradzuje právo vybrať účastníkov spomedzi prihlásených na základe nimi vyplnených formulárov prihlášky a na základe termínov ich prihlásenia sa na kurz.
Vybraní účastníci budú mať po vyzvaní organizátorom povinnosť zaplatiť účastnícky poplatok vo výške 115 € na jedného účastníka na celé trvanie kurzu deviatich seminárov AKE 2025.
Pre členov Klubu podporovateľov Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KPKI) a pre študentov stredoškolského, interného vysokoškolského a interného doktorandského štúdia ponúkame zľavnený účastnícky poplatok vo výške 90 €. Staňte sa členmi KPKI - viac sa dozviete tu.
Za podporu realizácie Akadémie klasickej ekonómie ďakujeme nižšie zmieneným partnerom a mediálnym partnerom.